YOGA DLA OCZU

ĆWICZENIA, KTÓRE POLEPSZAJĄ WZROK.

Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane ze specjalnym nastawieniem.

Nie tylko jest bardzo ważne aby być absolutnie świadomym podczas ich wykonywania, lecz niezbędne jest również wewnętrzne przekonanie o ich pozytywnym efekcie. Ćwiczenia wykonujemy bez okularów i soczewek!

Efekt ćwiczeń – zależy także od regularności ich wykonywania i twojej motywacji.

Wpierw powinny być wykonywane z doświadczonym nauczycielem, najlepiej takim

 który sam dokonał poprawy lub usunięcia wad wzroku u siebie. Ćwiczenia powinny

być wykonywane powoli, dokładnie i z synchronizowanym, odpowiednim oddechem,

ciało wyprostowane i zrelaksowane.

Ćwiczenia przygotowujące. Barki i szyja.

1. Rotacje ramion Najlepiej jeśli usiądziesz w pozycji diamentowej. Wykonuj koła łokciami w powietrzu z trzymaniem rozluźnionych palców rąk na barkach. Wdech – łokcie idą do góry i do tyłu, wydech – idą w dół i do przodu. 10- razy w każdą stronę.

2. Rotacje barków w pozycji stojącej. 20 razy powoli w każdą stronę ze zrelaksowanymi ramionami i ciałem. Oddech podobnie jak w pkt. 1.

3. Skłony głową do przodu i do tyłu. Wydech –głowa w dół, wdech – głowa  do góry.

Ramiona i szyja zrelaksowane podczas całego ćwiczenia.  10 razy bardzo wolno.

4.Skłony głowy na boki. Relaks jak pkt.3.

5. Skręty głowy na boki. Relaks jak w pkt. 3.

6. Kręcenie głową. Bardzo wolno, ostrożnie i na zupełnym relaksie. 5 razy w każdą stronę.

7. Opuść głowę na dół i skręcaj powoli w każdą stronę w możliwym dla ciebie zakresie.

Uwagi ogólne: Wszystkie ćw. wykonuj na relaksie ciała. Odpoczywaj chwilę po każdym.

Kilka innych asan dobrych dla oczu:  

Wszystkie odwrotne czyli np. stanie na głowie, świecaPowitanie słońca, czy wieczorem –powitanie księżyca. Ćw. te m.in. zwiększają cyrkulacje krwi w oczach.  Płukanie nosa jest również zalecane – ponieważ stymuluje pozytywnie nerwy oczne i oczyszcza połączenie oczu z jamą ustną … i wiele innych. 

Ćwiczenia na mięśnie oczu: Te ćwiczenia pomagają zrelaksować mięśnie oczu, które są stale napięte i je uelastycznia.

Najlepiej praktykować je w pozycji diamentowej (WADŻIRASANA), lecz jeśli pozycja jest za trudna, można mieć dowolną pozycję siedzącą.

1. Palming (Healing oczu dłońmi) środki dłoni na wysokości oczu.

Przed zaczęciem wszystkich ćwiczeń na oczy i po ich zakończeniu zawsze wskazane jest praktykowanie palmingu. – Potrzyj szybko dłonie jedną o drugą do czasu aż będą gorące, a potem połóż środek dłoni na oczach, równocześnie zakryj oczy przed światłem.

 Czuj jak energia healingu z twoich rąk przenika przez twoje oczy do środka głowy i czuj jak wszystkie napięcia mięśni znikają. Mniej więcej 5 minut.

2. Poziome przesuwanie wzroku.              Wyprostuj ramiona na boki w z kciukami do góry. a) Przesuwaj oczy powoli od jednego do drugiego kciuka bez poruszania głową. b) Patrz na lewy kciuk potem na centrum między oczami, potem na prawy kciuk . Tam i z powrotem  od 10 – 20 sekund na każde miejsce. Całość 15 razy. Zrelaksuj się – Palming.

3. Przesuwanie oczu do przodu i na boki. Lewa ręka wyciągnięta do przodu z kciukiem do góry, prawa ręka też z kciukiem do góry wyciągnięta na bok. Skupiaj wzrok raz na jednym kciuku raz na drugim. Powtarzaj 15 – 20 razy przy różnych pozycjach prawej ręki. Głowa 

cały czas prosto. Tylko oczy się przesuwają. Relaks całego ciała. To samo powtórz odwrotnie.

4. Wodzenie wzrokiem za punktem na paznokciu, do góry i na dół.

Ręce na udach. Prawej ręki kciuk unieś do góry i skup wzrok na paznokciu. Głowa cały czas prosto Podnoś ramię do góry nie wyżej niż jesteś w stanie widzieć na równi ostro punkt na paznokciu i później na dół wodząc tylko wzrokiem. Powtórz to 5 razy z każdym kciukiem. Wdech – ręka do góry, wydech – w dół. Jak zwykle – relaks.

5. Wodzenie za punktem na paznokciu i zataczanie kół ręką.

Ręce na udach. Później zataczaj powoli duże koła prawą ręką z kciukiem do góry. Wódź wzrokiem za punktem na paznokciu kciuka nie tracąc ostrości widzenia. Powtarzaj 5 razy zgodnie ze wskazówkami zegara, i potem odwrotnie. Wdech – koło zataczane do góry, wydech – w dół.  To samo powtórzyć lewą ręką. Inny wariant – to jest to samo lecz tylko jednym okiem a drugie zakryte ręką. Nie zapominaj o Palmingu na końcu.

6. Wodzenie wzrokiem po przekątnych. Najlepiej na czystym tle.

Obierz sobie skrajne punkty. Zamknij oczy na 5 sekund. Powtórz 10 razy. 

7. Wariacje ćwiczeń.

a)Zamknij oczy, patrz na przemian w różne strony. b)Wódź oczyma duże koła z zamkniętymi powiekami, zsynchronizuj z oddechem. Efektem jest – masaż wszystkich mięśni oczu.

8. Przybliżanie i oddalanie kciuka ze wzrokiem skupionym na punkcie na paznokciu kciuka.

Wyciągnij prawą rękę z kciukiem do góry przed sobą. Przybliżaj powoli z oddechem w kierunku oczu, zatrzymaj się chwilę, i oddalaj, bez przerwy w skupionym wzroku na paznokciu. 10 razy z każdą ręką.

Inny wariant: trzymaj kciuk mniej więcej 20 cm przed oczami, i na przemian patrz na jakiś przedmiot oddalony około 5 m. 10 razy z każdym kciukiem i zamknij oczy na 5 sek. po każdym ćwiczeniu. Palming.

9. Zaciskanie oczu. Zaciśnij oczy mocno 3 – 5 sek. i je zrelaksuj  3 – 5sek. .To samo ćw. z oczami zaciskanymi na przemian. 

Słońce i oczy.

Bardzo wartościowe dla oczu jest wystawić je na światło słońca. Ćw. wykonujemy z zamkniętymi oczami, czas około 10 min przy wschodzie i zachodzie słońca.

Promienie słońca znacznie zwiększają cyrkulacje krwi w oczach i wzmacniają wzrok.

Opryskiwanie oczu zimną wodą.

Pochyl się nad umywalką. Spryskuj oczy zimną wodą. 20 razy, trzy razy dziennie.

 Masaż oczu. Zewnętrzną stroną palców wskazujących, bardzo delikatnie masuj środki gałek ocznych przy zamkniętych powiekach. Później dołki na skroniach i na zmianę. Następnie dolną część gałek ocznych i ponownie skronie i górną część gałek ocznych na zmianę. Tymi ćw. można leczyć niektóre typy bólu głowy.

Masaż na kantach kości wokół oczu.

TRATAKA    (technika medytacyjna)

Praktykuj tratakę na czarnym punkcie na białym tle.

Specjalnie pomocne przy krótkowzroczności.

YOGA NIDRA     (technika relaksacyjna)

Ponieważ fizyczne i psychiczne napięcia mają wpływ na większość problemów ocznych, Yoga Nidra jest bezcenną i niezbędną metodą stosowaną przy wszystkich ćwiczeniach i rodzajach Yogi. Praktykuj ją codziennie.

Swami Karmayogi Saraswati swamikarmayogi@hotmail.com